شناسه خبر : 25
سرویس : علوم انسانی
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۷
با حضور رئیس دبیرخانه

جزئیات برگزاری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی تشریح شد

جزئیات برگزاری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی تشریح شد

رییس دبیرخانه دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی در تشریح جزییات برگزاری این همایش گفت: این همایش دوم تا نهم اسفند توسط دانشگاه های کشور برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگر نیوز به نقل از ایسنا، جهان بین رئیس دبیرخانه دائمی دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی در یک نشست خبری که امروز دانشگاه شاهد برگزار شد، گفت: این همایش ذیل هفته علمی تمدن نوین اسلامی که زمان آن از دوم تا نهم اسفند ماه تعیین شده و مجری برنامههای آن دانشگاه‌های کشور هستند برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افتتاحیه این همایش چهارم اسفند در دانشگاه‌ شاهد برگزار می‌شود، اظهار کرد:‌ معناشناسی و تمدن نوین اسلامی، سبک زندگی اسلامی و تمدن نوین اسلامی، دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تمدن نوین اسلامی، نظام سازی و نهادسازی و تمدن نوین اسلامی، علوم انسانی اسلامی و تمدن نوین اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی، الگوهای رقیب و تمدن نوین اسلامی، تمدن غرب و تمدن نوین اسلامی، بیداری اسلامی و تمدن نوین اسلامی و نقش و جایگاه علم در تمدن نوین اسلامی از جمله محورهای دومین همایش تمدن نوین اسلامی هستند.

جهان‌بین افزود: در راستای برگزاری این همایش، کمیسیون‌های مباحث بنیادی، اقتصادی، سیاسی، آینده پژوهی، تعلیم و تربیت، دفاع و امنیت، طب و سلامت، فرهنگی و اجتماعی، علم و فناوری، هنر و معماری، مدیریت و حکمرانی و حقوق نیز تشکیل شده است.

رئیس دبیرخانه دائمی دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با اشاره به اینکه 209 مقاله کامل از زمانی که فراخوان همایش اعلام شده به دبیرخانه این همایش در دانشگاه شاهد ارسال شده است، اظهار کرد: پیش از این 300 چکیده مقاله به دبیرخانه ارسال شده بود که 70 چکیده رد شدو 230 مقاله مورد تاکید قرار گرفت که الان نیز مقالات کامل به دبیرخانه ارسال شده و جهت بررسی در کمیسیون‌ها در حال ارزیابی هستند و نتایج ارزیابی‌ها تا بیستم بهمن اعلام خواهند شد.

وی با بیان اینکه 65 مقاله ارسال شده به دبیرخانه این همایش در خصوص مباحث بنیادین، 33 مقاله در خصوص تعلیم و تربیت، 36 مقاله در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی، 17 مقاله در خصوص مسائل سیاسی، 12 مقاله در خصوص مسائل هنر و معماری، 13 مقاله در خصوص آینده پژوهی، 14 مقاله در خصوص مدیریت و حکمرانی و هفت مقاله در خصوص طب اسلامی است، افزود: تمام این مقالات جهت ارزیابی به کمیسیون های مربوطه ارسال شده است.

جهان بین بیان کرد: 11 نفر استاد تمام، 30 نفر دانشیار، 40 نفر استادیار، 79 نفر دکترا، 12 نفر مربی، 99 نفر کارشناسی ارشد و 30 از سایرین مقالات خود را به دبیرخانه این همایش ارسال کرده اند.

رئیس دبیرخانه دائمی دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی افزود:همچنین 10 مقاله سفارشی نیز به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

در ادامه دکتر ثقفی رئیس دانشگاه شاهد  اظهار کرد:این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌ها در حوزه علمی و تحقیقاتی ورود پیدا می‌کند اما در کنار این مسائل ورود به موضوعات ارزشی یکی از رسالت‌هایی است که دانشگاه شاهد دنبال می‌کند و یکی از این موضوعات برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی است که اسفند ماه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی یک موضوع ارزشی و از نیازهای قطعی جامعه ما و جهان است، اظهار کرد: سابقه برگزاری این همایش به تحلیل رهبر معظم انقلاب از اهداف انقلاب اسلامی برمی گردد که معظم له نقشه راه انقلاب اسلامی را برای پیمودن مسیر و حرکت در مسیر آرمان ها تعیین کردند.

ثقفی افزود: رهبر معظم انقلاب در سال 79 مسیر حرکت انقلاب را از زمان پیروزی تا نقطه نهایی در قالب پنج مرحله شامل انقلاب اسلامی استقرار نظام اسلامی تحقق حکومت اسلامی تحقق جامعه اسلامی و نهایتا تحقق تمدن نوین اسلامی مشخص کردند.

رئیس شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با بیان اینکه رهبری در سال های گذشته به کرات به موضوع تمدن نوین اسلامی اشاره کرده و اجزا و ویژگی‌های هر یک از مراحل تحقق این تمدن که برهم ترتب دارند را بیان کرده‌اند،افزود: بسیار متاسفیم که بعد از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی هنوز الگوی انقلاب اسلامی به اهداف خود نرسیده است و به عنوان یک الگو در سطح دانشگاه‌ها و در بین مردم مطرح نشده است.

ثقفی با بیان اینکه ما جامعه‌ای می‌خواهیم که آرزوهای بزرگ اسلامی در آن محقق شود گفت: با این حال هیچ تعریف دقیق عملیاتی جهت تحقق اهداف بزرگ اسلامی برای بشریت تعریف نشده است البته این کار نخبگان و فرهیختگان در دانشگاه‌ها است که اکنون دانشگاه شاهد به خاطر احساس تکلیف در این راستا ورود کرده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم با برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی در دانشگاه شاهد بتوانیم به صورت عملیاتی سازوکاری برای وارد کردن این موضوع به صحنه جامعه فراهم کنیم، اضافه کرد: امروز مهمترین موضوع تحقیقی و عملیاتی تبیین موضوع تمدن نوین اسلامی است.

رئیس دانشگاه شاهد با اشاره به اینکه هدف گذاری روشن و صریحی در مورد موضوع انقلاب اسلامی صورت نگرفته و فقط به کلیات اشاره شده است،بیان کرد: دستورالعملی وجود ندارد که مردم نیز در این عرصه نقش ایفا کنند و در واقع هر کسی براساس ظن خودش به موضوعات ورود پیدا می‌کند.

ثقفی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی جامعه‌ای است که تحقق آرمان‌ها، اهداف و آرزوهای بزرگی اسلامی در آن مورد نظر است، بیان کرد: بعد از تحقق نظام اسلامی باید تحقق دولت اسلامی صورت گیرد تا این دولت زمینه به وجود آمدن جامعه اسلامی را فراهم سازد. واقعیت این است که با قرار گرفتن جوامع اسلامی در کنار یکدیگر تمدن اسلامی شکل می‌گیرد.

وی به بیان ویژگی‌های جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: چنین جامعه‌ای با تقوا، دارای اخلاق، معنویت، پرهیزکاری و عدالت است و عزت ملی در چنین جامعه‌ای وجود دارد.

رئیس دانشگاه شاهد بیان کرد: در جامعه‌ای متاثر از تمدن نوین اسلامی پیشرفت‌های همه جانبه علمی، سیاسی و فرهنگی شکل می‌گیرد. در واقع چنین جامعه ای بدون رکود توقف و در حال پیشرفت‌های دائمی است.

ثقفی اضافه کرد: در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی رفاه مادی به معنای تامین سلامت، رونق اقتصادی، رواج تولید و همگانی شدن علم و فرهنگ و تحقیق است.

وی با بیان اینکه در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی نشانه‌های فقر رخت برمی بندد، تصریح کرد: در تمدن نوین اسلامی مراد از عدالت برخورداری همه از فرصت‌ها و حقوق یکسان برای پیشرفت است.

رئیس شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با بیان اینکه باید در جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی آرمان انقلابی جاری باشد، افزود: منظور از جاری بودن آرمان‌های انقلاب این است که میل به زندگی راحت و مرفه مردم را به سمت سازش کاری و تسلیم در برابر قدرت‌های جهانی و غفلت از توطئه‌های استکبار و بی‌اعتنایی به پیام جهانی انقلاب نکشاند.

ثقفی گفت: در نهایت جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی باید برخوردار از ارزش‌های اخلاقی و اسلامی باشد در واقع در چنین جامعه‌ای باید هم دنیا و هم آخرت مدنظر قرار بگیرد که در این صورت حیات طیبه و یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب زندگی گوارا فراهم می شود.

وی در ادامه برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی را از اهداف برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: تاسیس کرسی‌های نظریه‌پردازی نقطه آغازین است تا براساس نظریه‌های ارائه شده روش‌های بهتر زندگی کردن در اختیار مردم و مسئولان قرار بگیرد.

رئیس شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی بیان کرد: مقدمات و مجوزهای لازم برای برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی اخذ شده که بعد از برگزاری دومین همایش تمدن نوین اسلامی سازوکار آن اعلام می شود.

رییس دانشگاه شاهد در پایان بااشاره به فعالیت کمیته‌ای تحت عنوان مطالعات انقلاب اسلامی در وزارت علوم ذیل مسئولیت این دانشگاه تصریح کرد: با راه‌اندازی این کمیته دوره‌های دکتری مطالعات انقلاب اسلامی در چهار گرایش از جمله بیداری اسلامی، جمهوری اسلامی و کارکردهای آن در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی و آینده پژوهی انقلاب اسلامی در دانشگاه شاهد راه‌اندازی شده است و دانشجویان دکتری که این دوره‌ها را می‌گذرانند در زمینه نظریه پردازی ورود پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/

امتیازدهی به مطلب

اشتراک گذاری

فیسبوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما کلوب تلگرام واتس اپ

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگر نیوز در تلگرام شوید.

آخرین اخبار

برگزاری اولین همایش دانش آموختگان انجمن شیمی ایران همایش ملی آموزش زبان انگلیسی برگزار شد همایش برنامه ریزی و گسترش ۲۸ تیرماه در تهران برگزار می شود همایش ملی شیمی برگزار می شود دومین کنفرانس انرژی های تجدید پذیر آبان ماه برگزار می شود انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و دانشگاه محقق اردبیلی نشست هنر و زیبایی از منظر قرآن کریم برگزار می‌شود پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو مردادماه برگزار می شود همایش روز جهانی جمعیت، تیر ماه درساری برگزار می شود حمایت از پایان نامه های مرتبط با زن و خانواده اولین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی در گیلان همایش ملی نقد متون و کتب علوم انسانی برگزار می شود آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش آسیب شناسی دهان، فک و صورت اولین همایش بین المللی دین، فرهنگ‌ و‌ فناوری برگزار می شود نخستین همایش ملی پدافند غیرعامل مردم محور در آستارا برگزار می شود ثبت ۱۹ اختراع و اجرای ۲۵ پروژه دومین همایش ملی طب سنتی و گیاهان دارویی برگزار می شود حجم اطلاعات موجود در مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی نقطه قوت آن است همایش ملی گوهرشناسی و بلورشناسی برگزار می شود دومین سمینار شیمی کاربردی در زنجان برگزار می شود کنفرانس ملی ساخت ایران ۱۸ تیر برگزار می شود همایش توسعه پایدار و مدیریت شهری اجرای حق مالکیت، تضمینی برای رشد صنایع فرهنگی است نمایه سازی بیش از ۱۱۰ هزار عنوان مقاله همایش ­های علمی در SID مرحله نهایی مسابقات ملی بتن خودتراکم ایران برگزار می شود سومین همایش هنر اسلامی با نام تصویر ماندگار برگزار می شود همایش بین المللی «معماری، عمران و شهرسازی در آغاز هزاره سوم» پذیرش ۱۷ مقاله در دومین همایش ملی شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی مینودشت چهارمین همایش ملی دستاوردهای جدید در علوم ورزشی برگزار شد دومین جشن دانش آموختگان پژوهشگاه شیمی برگزار می شود همایش سلول های بنیادی سلول‌درمانی و پزشکی بازساختی برگزار می شود سومین کنفرانس ملی مهندسی کامپیوتر و برق با تجلیل از پژوهشگران برتر پایان یافت برگزاری دومین سمپوزیوم تخصصی گروه نانو شیمی و نانو تکنولوژی پزشکی

پربازدید ها

همایش ملی آموزش زبان انگلیسی برگزار شد برگزاری دومین سمپوزیوم تخصصی گروه نانو شیمی و نانو تکنولوژی پزشکی همایش ملی فناوری های نوین در نانو کامپوزیت ها برگزار شد همایش ملی شیمی برگزار می شود زنگ خطر سکته مغزی در کشور به صدا درآمده است برگزاری اولین همایش دانش آموختگان انجمن شیمی ایران رسیدن تب مدرک گرایی به دکتری همایش برنامه ریزی و گسترش ۲۸ تیرماه در تهران برگزار می شود کنفرانس ملی ساخت ایران ۱۸ تیر برگزار می شود ثبت ۱۹ اختراع و اجرای ۲۵ پروژه برگزاری همایش ملی «تازه های روانشناسی مثبت نگر» سومین همایش ملی متن پژوهی ادبی نمایه سازی بیش از ۱۱۰ هزار عنوان مقاله همایش ­های علمی در SID همایش بین المللی «معماری، عمران و شهرسازی در آغاز هزاره سوم» همایش ملی گوهرشناسی و بلورشناسی برگزار می شود همایش ملی نقد متون و کتب علوم انسانی برگزار می شود نخستین همایش ملی پدافند غیرعامل مردم محور در آستارا برگزار می شود انعقاد تفاهم نامه همکاری بین جهاد دانشگاهی و دانشگاه محقق اردبیلی اولین همایش بین المللی دین، فرهنگ‌ و‌ فناوری برگزار می شود همایش روز جهانی جمعیت، تیر ماه درساری برگزار می شود

نظرسنجی

محتوای سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

خبرنامه

دیجی کالا